In keeping with the simple voltage divider theme, let's look at a similar circuit:
Here, R1 can be varied from 0Ω to 25Ω.
What is the voltage across R1?
Use the voltage divider formula - V (across R1) = (24volts x R1)/(R1+R2+R3)
So if R1 is 0, then the volts across it are zero.
If R1 is at its maximum of 25Ω then the volts across it will be 20 volts.
Now for a new thing:
Power
Power can be computed several ways, but the easiest is just that power is current x voltage of a component.
So the power dissapated (consumed and radiated away as heat) for R1 is
(Voltage across R1) x (Current through R1)
So if R1 = 0, the power is zero.
If R1 = 25Ω what is the power?
Well we know the volts, but we need the current: I = 24V / (4+1+25) = 0.8 amps
So the power is now just 20 volts x 0.8 amps. Which is 16 Watts.
But the maximum power does not occur when R1 is minimum or maximum: (0 or 25Ω).
See the graph below:
Power seems to peak when R1 = 5Ω.
Why?


No comments:
Post a Comment